C12E5 CAS#: 3055-95-6; ChemWhat Code: 331479
Names & Identifiers |
| Product Name | C12E5 |
| Synonyms | C12E5, Dodecyl pentaethylene glycol ether, Dodecylpentaglycol, Polyoxyethylene (5) lauryl ether;Detergentien Screening-Lδsung 16/Fluka-Kit-Nr. 66317, Pentaethyleneglycol monododecyl ether solution;2-[2-[2-[2-(2-Dodecyloxyethoxy)ethoxy]ethoxy]ethoxy]ethanol;Pentaethylene glycol monolauryl ether;2-[2-[2-[2-(2-dodecoxyethoxy)ethoxy]ethoxy]ethoxy]ethanol;2-[2-[2-[2-(2-lauryloxyethoxy)ethoxy]ethoxy]ethoxy]ethanol;PentaethyleneglycolMonododecylether, C12E5;Detergentien Screening-Lsung 16/Fluka-Kit-Nr. 66317 |
| CAS Registry Number | 3055-95-6 |
| Molecular Formula | C22H46O6 |
| Molecular Weight | 406.6 |
| EINECS | 221-281-8 |
| Other Registry Numbers | ; |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
Chemical & Physical Properties |
| Density | 0.963 g/mL at 20 °C(lit.) |
| Flash Point | 23 °C |
| Storage | 2-8°C |
| Solubulity | Do you have Solubulity information on this product that you would like to share |
| Stability: | Stable. Flammable. Incompatible with strong oxidizing agents. |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xi |
| R Phrase | 37/38-41 |
| S Phrase | 26-36/39 |
| WGK Germany | 2 |
| RTECS | SB0333332 |
| F | 10-23 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
Buy Reagent | |
| No reagent supplier? | Send quick inquiry to ChemWhat |
| Want to be listed here as a reagent supplier? (Paid service) | Click here to contact ChemWhat |
Approved Manufacturers | |
| Want to be listed as an approved manufacturer (Requires approvement)? | Please download and fill out this form and send back to approved-manufacturers@chemwhat.com |
Other Suppliers | |
| Watson International Limited | Visit Watson Official Website |
Contact Us for Other Help | |
| Contact us for other information or services | Click here to contact ChemWhat |
