CADMIUM CHLORIDE HYDRATE CAS#: 35658-65-2; ChemWhat Code: 401672
Names & Identifiers |
| Product Name | CADMIUM CHLORIDE HYDRATE |
| Synonyms | CADMIUM CHLORIDE-1-HYDRATE;CADMIUM CHLORIDE MONOHYDRATE;CADMIUM CHLORIDE-1-HYDRATE EXTRA PURE;CADMIUM CHLORIDE MONOHYDRATE GR;CadmiumChlorideGr;CadmiumChlorideHydrate,>99%;Cadmium chloride monohydrate, 99+%;Cadmium chloride (CdCl2), monohydrate |
| CAS Registry Number | 35658-65-2 |
| Molecular Formula | CdCl2H2O |
| Molecular Weight | 201.33 |
| EINECS | |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
Chemical & Physical Properties |
| Boiling Point | 960°C |
| Density | 3.327 g/mL at 25 °C(lit.) |
| vapor Density | 6.3 (vs air) |
| vapor pressure | 10 mm Hg ( 656 °C) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | T+,N |
| R Phrase | 45-46-60-61-25-26-48/23/25-50/53 |
| S Phrase | 53-45-60-61 |
| RIDADR | UN 2570 6.1/PG 3 |
| WGK Germany | 3 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
Buy Reagent | |
| No reagent supplier? | Send quick inquiry to ChemWhat |
| Want to be listed here as a reagent supplier? (Paid service) | Click here to contact ChemWhat |
Approved Manufacturers | |
| Want to be listed as an approved manufacturer (Requires approvement)? | Please download and fill out this form and send back to approved-manufacturers@chemwhat.com |
Other Suppliers | |
| Watson International Limited | Visit Watson Official Website |
Contact Us for Other Help | |
| Contact us for other information or services | Click here to contact ChemWhat |
