Calcium hydroxide CAS#: 1305-62-0; ChemWhat Code: 108358
Names & Identifiers |
| Product Name | Calcium hydroxide |
| Synonyms | Calcium Hydroxide (1 g) (AS);CalciuM hydroxide, for analysis ACS, 95+% 1KG;CalciuM hydroxide, 99.995%, (trace Metal basis);CALCIUM HYDROXIDE FOR ANALYSIS EMSURE;CALCIUM HYDROXIDE FOR THE PREPARATION OF;CalciuM Hydroxide, Reagent;CalciuM hydroxide 99.995% trace Metals basis;Calcium hydroxide ACS reagent, >=95.0% |
| CAS Registry Number | 1305-62-0 |
| Molecular Formula | CaH2O2 |
| Molecular Weight | 74.09 |
| EINECS | 215-137-3 |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 580 °C |
| Boiling Point | 2850 °C |
| Density | 2.24 g/mL at 25 °C(lit.) |
| Storage | Store at RT. |
| Solubulity | 1.7g/l |
| form | Solid |
| Color | White |
| PH | 12.6 (H2O, 20℃)(saturated solution) |
| Water Solubility | 1.65 g/L (20 ºC) |
| Sensitive | Air Sensitive |
| Merck | 14,1673 |
| Stability: | Stable. Incompatible with strong acids. |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | Calcium dihydroxide(1305-62-0) |
| EPA Substance Registry System | Calcium hydroxide (Ca(OH)2)(1305-62-0) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xi,C |
| R Phrase | 41-34-37/38 |
| S Phrase | 26-39-45-36/37/39-27 |
| RIDADR | 3262 |
| WGK Germany | 1 |
| RTECS | EW2800000 |
| F | 34 |
| TSCA | Yes |
| Storage Class | 8 |
| Packing Group | III |
| Hazardous Substances Data | 1305-62-0(Hazardous Substances Data) |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
Buy Reagent | |
| No reagent supplier? | Send quick inquiry to ChemWhat |
| Want to be listed here as a reagent supplier? (Paid service) | Click here to contact ChemWhat |
Approved Manufacturers | |
| Want to be listed as an approved manufacturer (Requires approvement)? | Please download and fill out this form and send back to approved-manufacturers@chemwhat.com |
Other Suppliers | |
| Watson International Limited | Visit Watson Official Website |
Contact Us for Other Help | |
| Contact us for other information or services | Click here to contact ChemWhat |
