(CARBINOL FUNCTIONAL)METHYLSILOXANE-DIMETHYLSILOXANE COPOLYMER CAS#: 68957-00-6; ChemWhat Code: 966588
| (CARBINOL FUNCTIONAL)METHYLSILOXANE-DIMETHYLSILOXANE COPOLYMER Basic information |
| Product Name | (CARBINOL FUNCTIONAL)METHYLSILOXANE-DIMETHYLSILOXANE COPOLYMER |
| Synonyms | neglycolmonoallylether;SiloxanesandSilicones,di-Me,Mehydrogen,reactionproductswithpolypropyleneglycolmonoallylether;(CARBINOL FUNCTIONAL)METHYLSILOXANE-DIMETHYLSILOXANE COPOLYMER;HYDROXYETHYLENEOXYPROPYLMETHYLSILOXANE, DIMETHYLSILOXANE COPOLYMER;(5% HYDROXYETHYLENEOXYPROPYLMETHYLSILOXANE)-(DIMETHYLSILOXANE) COPOLYMER, 150-200cs;dimethylsiloxane, methyl hydrogen, PGMAE reaction products;(5% HYDROXYETHYLENEOXYPROPYLMETHYLSILOXANE)-(DIMETHYLSILOXANE) COPOLYMER, 150-200 cSt;(hydroxypropyleneoxypropyl)methylsiloxane – dimethylsiloxane copolymer, 150-200 cst |
| CAS Registry Number | 68957-00-6 |
| Molecular Formula | C5H8O2 |
| Molecular Weight | 100.11582 |
| EINECS | |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
| (CARBINOL FUNCTIONAL)METHYLSILOXANE-DIMETHYLSILOXANE COPOLYMER Chemical Properties |
| Melting point | <-60°C |
| Boiling Point | >205°C |
| Density | 0,976 g/cm3 |
| Refractive Index | 1.411 |
| Flash Point | 121°C |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| TSCA | Yes |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
Buy Reagent | |
| No reagent supplier? | Send quick inquiry to ChemWhat |
| Want to be listed here as a reagent supplier? (Paid service) | Click here to contact ChemWhat |
Approved Manufacturers | |
| Want to be listed as an approved manufacturer (Requires approvement)? | Please download and fill out this form and send back to approved-manufacturers@chemwhat.com |
Other Suppliers | |
| Watson International Limited | Visit Watson Official Website |
Contact Us for Other Help | |
| Contact us for other information or services | Click here to contact ChemWhat |
