CARBON TETRAIODIDE CAS#: 507-25-5; ChemWhat Code: 767606
Names & Identifiers |
| Product Name | CARBON TETRAIODIDE |
| Synonyms | CARBON TETRAIODIDE;TETRAIODOMETHANE;PERIODOMETHANE;Carbon iodide;Carbon iodide (CI4);carbon(IV)iodide;carboniodide;Carboniodide(CI4) |
| CAS Registry Number | 507-25-5 |
| Molecular Formula | CI4 |
| Molecular Weight | 519.63 |
| EINECS | 208-068-5 |
| Other Registry Numbers | |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 168 °C (dec.)(lit.) |
| Density | 4.50 g/cm3 (0℃) |
| Storage | 2-8°C |
| Sensitive | Moisture & Light Sensitive |
| Merck | 14,1818 |
| BRN | 1733108 |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xi |
| R Phrase | 36/37/38 |
| S Phrase | 26-36 |
| RIDADR | 2811 |
| WGK Germany | 3 |
| RTECS | FG4960000 |
| F | 8-10-21 |
| Storage Class | 6.1 |
| Packing Group | III |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
Buy Reagent | |
| No reagent supplier? | Send quick inquiry to ChemWhat |
| Want to be listed here as a reagent supplier? (Paid service) | Click here to contact ChemWhat |
Approved Manufacturers | |
| Want to be listed as an approved manufacturer (Requires approvement)? | Please download and fill out this form and send back to approved-manufacturers@chemwhat.com |
Other Suppliers | |
| Watson International Limited | Visit Watson Official Website |
Contact Us for Other Help | |
| Contact us for other information or services | Click here to contact ChemWhat |
