Chloroplatinic acid hydrate CAS#: 26023-84-7; ChemWhat Code: 254443
Names & Identifiers |
| Product Name | Chloroplatinic acid hydrate |
| Synonyms | hydrogenhexachloroplatinate(iv)hydrate,reagentacs;Hydrogenhexachloroplatinum(IV)hydrate;PLATINUM(IV) CHLORIDE ACID HEXAHYDRATE;PLATINUM(IV) CHLORIDE HEXAHYDRATE;PLATINUM CHLORIDE, HEXAHYDRATE;PLATINUM CHLORIDE;PLATINIC CHLORIDE HEXAHYDRATE;DIHYDROGEN HEXACHLOROPLATINATE HEXAHYDRATE |
| CAS Registry Number | 26023-84-7 |
| Molecular Formula | Cl6H14O6Pt |
| Molecular Weight | 517.9 |
| EINECS | 241-010-7 |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 60 °C(lit.) |
| Density | 2.43 g/mL at 25 °C(lit.) |
| Storage | 2-8°C |
| Solubulity | H2O: 0.5 M at 20 °C, clear, orange |
| form | powder and chunks |
| Color | orange |
| Water Solubility | Soluble in water, ethanol, ether, ethyl acetate and acetone. Insoluble in nitric acid. |
| Sensitive | Hygroscopic |
| Merck | 14,7526 |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | T |
| R Phrase | 25-34-42/43 |
| S Phrase | 22-26-36/37/39-45 |
| RIDADR | UN 2507 8/PG 3 |
| WGK Germany | 1 |
| RTECS | TP1510000 |
| F | 3-8-10 |
| TSCA | Yes |
| Storage Class | 8 |
| Packing Group | III |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
Buy Reagent | |
| No reagent supplier? | Send quick inquiry to ChemWhat |
| Want to be listed here as a reagent supplier? (Paid service) | Click here to contact ChemWhat |
Approved Manufacturers | |
| Want to be listed as an approved manufacturer (Requires approvement)? | Please download and fill out this form and send back to approved-manufacturers@chemwhat.com |
Other Suppliers | |
| Watson International Limited | Visit Watson Official Website |
Contact Us for Other Help | |
| Contact us for other information or services | Click here to contact ChemWhat |

