cis-2,6-Dimethylmorpholine CAS#: 6485-55-8; ChemWhat Code: 916730
Names & Identifiers |
| Product Name | cis-2,6-Dimethylmorpholine |
| Synonyms | CIS-2,6-DIMETHYLMORPHOLINE;Cis-2,6-Methylmorpoline;P-methoxy-alpha-Bromoacetophenone;Cdmm;(Z)-2,6-Dimethylmorpholine;cis-2,6-Dimethylmorpholine,97%;cis-2,6-Dimethylmorpoline;cis-2,6-Dimethylmorpholin |
| CAS Registry Number | 6485-55-8 |
| Molecular Formula | C6H13NO |
| Molecular Weight | 115.17 |
| EINECS | 229-353-0 |
| Other Registry Numbers | |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | -85 °C |
| Boiling Point | 140-142 °C |
| Density | 0.93 |
| Refractive Index | 1.445-1.447 |
| Flash Point | 41 °C |
| Storage | Flammables area |
| form | Liquid |
| Color | Clear Colorless |
| BRN | 878182 |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | C,Xn |
| R Phrase | 34-21/22-10-41-37/38-22 |
| S Phrase | 45-36/37/39-26-23-39 |
| RIDADR | 1993 |
| RTECS | QE1750000 |
| Storage Class | 3 |
| Packing Group | III |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
Buy Reagent | |
| No reagent supplier? | Send quick inquiry to ChemWhat |
| Want to be listed here as a reagent supplier? (Paid service) | Click here to contact ChemWhat |
Approved Manufacturers | |
| Want to be listed as an approved manufacturer (Requires approvement)? | Please download and fill out this form and send back to approved-manufacturers@chemwhat.com |
Other Suppliers | |
| Watson International Limited | Visit Watson Official Website |
Contact Us for Other Help | |
| Contact us for other information or services | Click here to contact ChemWhat |

