CIS,CIS-9,12-OCTADECADIENOL CAS#: 506-43-4; ChemWhat Code: 767751
Names & Identifiers |
| Product Name | CIS,CIS-9,12-OCTADECADIENOL |
| Synonyms | LINOLEYL ALCOHOL;CIS,CIS-9,12-OCTADECADIEN-1-OL;CIS,CIS-9,12-OCTADECADIENOL;DELTA 9-12 LINOLEYL ALCOHOL;Octadecadienol;(9Z,12Z)-octadeca-9,12-dien-1-ol;LINOLEYL ALCOHOL SIGMA GRADE;Linolyl alcohol |
| CAS Registry Number | 506-43-4 |
| Molecular Formula | C18H34O |
| Molecular Weight | 266.46 |
| EINECS | 208-038-1 |
| Other Registry Numbers | |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Boiling Point | 149 °C / 1mmHg |
| Density | 0,86 g/cm3 |
| Refractive Index | 1.4670 to 1.4710 |
| Flash Point | 124℃ |
| Storage | −20°C |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| S Phrase | 24/25 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
Buy Reagent | |
| No reagent supplier? | Send quick inquiry to ChemWhat |
| Want to be listed here as a reagent supplier? (Paid service) | Click here to contact ChemWhat |
Approved Manufacturers | |
| Want to be listed as an approved manufacturer (Requires approvement)? | Please download and fill out this form and send back to approved-manufacturers@chemwhat.com |
Other Suppliers | |
| Watson International Limited | Visit Watson Official Website |
Contact Us for Other Help | |
| Contact us for other information or services | Click here to contact ChemWhat |

