CYCLOHEXYLPHOSPHINE CAS#: 822-68-4; ChemWhat Code: 1180146
Names & Identifiers |
| Product Name | CYCLOHEXYLPHOSPHINE |
| Synonyms | CYCLOHEXYLPHOSPHINE;CyclohexylphosphineminColorlessliq;Cyclohexylphospine;Cyclohexylphosphine,min.97%;Cyclohexylphosphine,min.97%(10wt%inhexane);Cyclohexylphosphine,min.97%(Sure/Sealbottle);CYCLOHEXYLPHOSPINE (10% WT. IN HEXANE);Cyclohexylphosphine, min. 97% |
| CAS Registry Number | 822-68-4 |
| Molecular Formula | C6H13P |
| Molecular Weight | 116.14 |
| EINECS | |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
Chemical & Physical Properties |
| Boiling Point | 67-69°C |
| Density | 0,875 g/cm3 |
| Flash Point | -21°C |
| form | liquid |
| Color | Colorless |
| Sensitive | air sensitive |
| Stability: | Stability Pyrophoric – spontaneously catches fire in air. Store under an inert atmosphere. Incompatible with organic material, air, oxidizing agents, halogens. |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| R Phrase | 17-20/21/22-34 |
| S Phrase | 3/7-9-16-26-36/37/39 |
| RIDADR | 3185 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
Buy Reagent | |
| No reagent supplier? | Send quick inquiry to ChemWhat |
| Want to be listed here as a reagent supplier? (Paid service) | Click here to contact ChemWhat |
Approved Manufacturers | |
| Want to be listed as an approved manufacturer (Requires approvement)? | Please download and fill out this form and send back to approved-manufacturers@chemwhat.com |
Other Suppliers | |
| Watson International Limited | Visit Watson Official Website |
Contact Us for Other Help | |
| Contact us for other information or services | Click here to contact ChemWhat |
