CYCLOPAMINE CAS#: 4449-51-8; ChemWhat Code: 84345
Names & Identifiers |
| Product Name | CYCLOPAMINE |
| Synonyms | CYCLOPAMINE;11-DEOXOJERVINE;CyclopaMine, froM VeratruM californiciM;Spiro[9H-benzo[a]fluorene-9,2′(3’H)-furo[3,2-b]pyridin]-3-ol,1,2,3,3’a,4,4′,5′,6,6′,6a,6b,7,7′,7’a,8,11,11a,11b-octadecahydro-3′,6′,10,11b-tetraMethyl-,(2’R,3S,3’R,3’aS,6’S,6aS,6bS,7’aR,11aS,11bR)-;Cyclopamine 11-Deoxojervine (3b,23b)-17,23-Epoxy-11-deoxoveratraman-3-ol;Cyclopamine, >=98%;(3S,6AS,6bS,8aR,10S,12aS,13S,13aS,15aS,15bR)-10,13,14,15b-tetramethyl-1,2,3,4,6,6a,6b,7,7a,8a;11-DEOXYJERVINE |
| CAS Registry Number | 4449-51-8 |
| Molecular Formula | C27H41NO2 |
| Molecular Weight | 411.62 |
| EINECS | |
| Other Registry Numbers | |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 236-238°C |
| Storage | 2-8°C |
| Solubulity | DMSO: soluble |
| form | solid |
| Stability: | Store in Freezer at – 20°C |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xi |
| S Phrase | 22-24/25 |
| WGK Germany | 3 |
| RTECS | GY0750000 |
| Hazardous Substances Data | 4449-51-8(Hazardous Substances Data) |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
Buy Reagent | |
| No reagent supplier? | Send quick inquiry to ChemWhat |
| Want to be listed here as a reagent supplier? (Paid service) | Click here to contact ChemWhat |
Approved Manufacturers | |
| Want to be listed as an approved manufacturer (Requires approvement)? | Please download and fill out this form and send back to approved-manufacturers@chemwhat.com |
Other Suppliers | |
| Watson International Limited | Visit Watson Official Website |
Contact Us for Other Help | |
| Contact us for other information or services | Click here to contact ChemWhat |


