CYCLOPENTADIENYLVANADIUM TETRACARBONYL CAS#: 12108-04-2; ChemWhat Code: 134885
Names & Identifiers |
| Product Name | CYCLOPENTADIENYLVANADIUM TETRACARBONYL |
| Synonyms | Tetracarbonyl-pi-cyclopentadienylvanadium;Vanadium cyclopentadienyltetracarbonyl;Vanadium, tetracarbonyl(eta5-2,4-cyclopentadien-1-yl)-;Vanadium, tetracarbonyl-pi-cyclopentadienyl-;TETRACARBONYLCYCLOPENTADIENYLVANADIUM;CYCLOPENTADIENYLVANADIUM TETRACARBONYL;tetracarbonyl(eta5-cyclopenta-2,4-dien-1-yl)vanadium;Cyclopentadienylvanadiumtetracarbonyl,min.97% |
| CAS Registry Number | 12108-04-2 |
| Molecular Formula | C9H5O4V 5* |
| Molecular Weight | 228.08 |
| EINECS | 235-163-9 |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 138°C |
| Boiling Point | 80-110°C 0,1mm |
| Flash Point | 80-100°C/0.1mm subl. |
| form | crystal |
| Color | orange to red |
| Water Solubility | Insoluble in water. |
| Sensitive | Air Sensitive |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| R Phrase | 23/24/25 |
| S Phrase | 26-28-36/37/39-45 |
| RIDADR | 3285 |
| Storage Class | 6.1 |
| Packing Group | II |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
Buy Reagent | |
| No reagent supplier? | Send quick inquiry to ChemWhat |
| Want to be listed here as a reagent supplier? (Paid service) | Click here to contact ChemWhat |
Approved Manufacturers | |
| Want to be listed as an approved manufacturer (Requires approvement)? | Please download and fill out this form and send back to approved-manufacturers@chemwhat.com |
Other Suppliers | |
| Watson International Limited | Visit Watson Official Website |
Contact Us for Other Help | |
| Contact us for other information or services | Click here to contact ChemWhat |

