D-LUCIFERIN CAS#: 2591-17-5; ChemWhat Code: 216981
Names & Identifiers |
| Product Name | D-LUCIFERIN |
| Synonyms | 4,5-DIHYDRO-2-(6-HYDROXY-2-BENZOTHIAZOLYL)-4-THIAZOLECARBOXY;4,5-DIHYDRO-2-[6-HYDROXY-2-BENZOTHIAZOLYL]-4-THIAZOLE-CARBOXYLIC ACID;4,5-DIHYDRO-(6-HYDROXY-2-BENZOTHIAZOYL)-4-THIAZOLE CARBOXYLIC ACID;LUCIFERIN, D-;LUCIFERIN;D(-)-2-(6′-HYDROXY-BENZOTHIAZOLYL)-DELTA2-THIAZOLINE-4-CARBOXYLIC ACID;D(-)-LUCIFERIN;D-LUCIFERIN |
| CAS Registry Number | 2591-17-5 |
| Molecular Formula | C11H8N2O3S2 |
| Molecular Weight | 280.32 |
| EINECS | 219-981-3 |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 200-204 °C |
| alpha | D22 -36° (c = 1.2 in DMF) |
| Storage | −20°C |
| form | Powder |
| Color | Off-white to light yellow |
| λmax | 360nm(H2O)(lit.) |
| Merck | 14,4086 |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xi |
| R Phrase | 36/37/38 |
| S Phrase | 26-36/37/39-24/25 |
| WGK Germany | 3 |
| F | 8-10 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
Buy Reagent | |
| No reagent supplier? | Send quick inquiry to ChemWhat |
| Want to be listed here as a reagent supplier? (Paid service) | Click here to contact ChemWhat |
Approved Manufacturers | |
| Want to be listed as an approved manufacturer (Requires approvement)? | Please download and fill out this form and send back to approved-manufacturers@chemwhat.com |
Other Suppliers | |
| Watson International Limited | Visit Watson Official Website |
Contact Us for Other Help | |
| Contact us for other information or services | Click here to contact ChemWhat |

