DICHLOROMETHYLSILANE CAS#: 20156-50-7; ChemWhat Code: 224175
Names & Identifiers |
| Product Name | DICHLOROMETHYLSILANE |
| Synonyms | CH3SiHCl2;DICHLOROHYDROGENMETHYLSILANE;METHYLSILICON DICHLORIDE;Chloro(chloromethyl)silane;Silane, chloro(chloromethyl)- |
| CAS Registry Number | 20156-50-7 |
| Molecular Formula | CH4Cl2Si |
| Molecular Weight | 115.03 |
| EINECS | 200-877-1 |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | −93 °C(lit.) |
| Boiling Point | 41 °C(lit.) |
| Density | 1.105 g/mL at 25 °C(lit.) |
| vapor Density | 4 (vs air) |
| vapor pressure | 6.79 psi ( 20 °C) |
| Refractive Index | n |
| Flash Point | −26 °F |
| Storage | 2-8°C |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | F,T |
| R Phrase | 11-14/15-28-34 |
| S Phrase | 16-26-36/37/39-43-45 |
| RIDADR | UN 1242 4.3/PG 1 |
| WGK Germany | 1 |
| RTECS | VV3500000 |
| F | 10-21 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
Buy Reagent | |
| No reagent supplier? | Send quick inquiry to ChemWhat |
| Want to be listed here as a reagent supplier? (Paid service) | Click here to contact ChemWhat |
Approved Manufacturers | |
| Want to be listed as an approved manufacturer (Requires approvement)? | Please download and fill out this form and send back to approved-manufacturers@chemwhat.com |
Other Suppliers | |
| Watson International Limited | Visit Watson Official Website |
Contact Us for Other Help | |
| Contact us for other information or services | Click here to contact ChemWhat |
