(DIETHYLAMINOMETHYL)TRIMETHYLSILANE CAS#: 10545-36-5; ChemWhat Code: 129894
Names & Identifiers |
| Product Name | (DIETHYLAMINOMETHYL)TRIMETHYLSILANE |
| Synonyms | N-(TRIMETHYLSILYLMETHYL)DIETHYLAMINE;N,N-DIETHYL(TRIMETHYLSILYLMETHYL)AMINE;(N,N-DIETHYLAMINO)METHYLTRIMETHYLSILANE;N-Ethyl-N-[(trimethylsilyl)methyl]ethanamine;(DIETHYLAMINOMETHYL)TRIMETHYLSILANE;(Diethylaminomethyl)trimethylsilane, N-(Trimethylsilylmethyl)diethylamine;Ethanamine,N-ethyl-N-[(trimethylsilyl)methyl]- |
| CAS Registry Number | 10545-36-5 |
| Molecular Formula | C8H21NSi |
| Molecular Weight | 159.34 |
| EINECS | |
| Other Registry Numbers | ; |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Boiling Point | 146 °C |
| Density | 0.769 g/mL at 20 °C(lit.) |
| Refractive Index | n |
| Flash Point | 24°C |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xi |
| R Phrase | 10-36/37/38 |
| S Phrase | 26-36 |
| RIDADR | UN 1993 3/PG 3 |
| WGK Germany | 3 |
| F | 10-21 |
| Storage Class | 3.2 |
| Packing Group | III |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
Buy Reagent | |
| No reagent supplier? | Send quick inquiry to ChemWhat |
| Want to be listed here as a reagent supplier? (Paid service) | Click here to contact ChemWhat |
Approved Manufacturers | |
| Want to be listed as an approved manufacturer (Requires approvement)? | Please download and fill out this form and send back to approved-manufacturers@chemwhat.com |
Other Suppliers | |
| Watson International Limited | Visit Watson Official Website |
Contact Us for Other Help | |
| Contact us for other information or services | Click here to contact ChemWhat |


