DIETHYLBORYL PIVALATE CAS#: 34574-27-1; ChemWhat Code: 390267
Names & Identifiers |
| Product Name | DIETHYLBORYL PIVALATE |
| Synonyms | DIETHYLBORYL PIVALATE;TRIMETHYLACETIC ACID, ANHYDRIDE WITH DIETHYLBORINIC ACID;TRIMETHYLACETIC ACID ANHYDRIDE WITH &;2,2-Dimethylpropanoic acid diethylborinic anhydride;Pivaloyloxydiethylborane |
| CAS Registry Number | 34574-27-1 |
| Molecular Formula | C9H19BO2 |
| Molecular Weight | 170.06 |
| EINECS | |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Boiling Point | 60 °C/10 mmHg(lit.) |
| Density | 0.863 g/mL at 25 °C(lit.) |
| Flash Point | -23 °C |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | F,C |
| R Phrase | 14-17-34 |
| S Phrase | 16-26-27-36/37/39-45 |
| RIDADR | 2845 |
| Storage Class | 4.2 |
| Packing Group | I |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
Buy Reagent | |
| No reagent supplier? | Send quick inquiry to ChemWhat |
| Want to be listed here as a reagent supplier? (Paid service) | Click here to contact ChemWhat |
Approved Manufacturers | |
| Want to be listed as an approved manufacturer (Requires approvement)? | Please download and fill out this form and send back to approved-manufacturers@chemwhat.com |
Other Suppliers | |
| Watson International Limited | Visit Watson Official Website |
Contact Us for Other Help | |
| Contact us for other information or services | Click here to contact ChemWhat |

