Dimethyl malate CAS#: 617-55-0; ChemWhat Code: 868139
Names & Identifiers |
| Product Name | Dimethyl malate |
| Synonyms | L-(-)-APPLE ACID DIMETHYL ESTER;L-DIMETHYLMALATE;DIMETHYL (S)-(-)-MALATE;DIMETHYL (S)-2-HYDROXYSUCCINATE;DIMETHYL L-(-)-MALATE;DIMETHYL L-MALATE;L-(-)-MALIC ACID DIMETHYL ESTER;L-MALIC ACID DIMETHYL ESTER |
| CAS Registry Number | 617-55-0 |
| Molecular Formula | C6H10O5 |
| Molecular Weight | 162.14 |
| EINECS | 432-310-0 |
| Other Registry Numbers | ; |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Boiling Point | 104-108 °C1 mm Hg(lit.) |
| Density | 1.232 g/mL at 20 °C(lit.) |
| Refractive Index | n |
| Flash Point | >230 °F |
| Storage | 2-8°C |
| form | Liquid |
| Color | Colorless to pale yellow |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| EPA Substance Registry System | Butanedioic acid, hydroxy-, dimethyl ester, (2S)-(617-55-0) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xi |
| R Phrase | 36/37/38-43-41-10 |
| S Phrase | 26-36-43-37/39-24 |
| RIDADR | 1993 |
| WGK Germany | 3 |
| F | 10-21 |
| Storage Class | 3 |
| Packing Group | Ⅲ |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
Buy Reagent | |
| No reagent supplier? | Send quick inquiry to ChemWhat |
| Want to be listed here as a reagent supplier? (Paid service) | Click here to contact ChemWhat |
Approved Manufacturers | |
| Want to be listed as an approved manufacturer (Requires approvement)? | Please download and fill out this form and send back to approved-manufacturers@chemwhat.com |
Other Suppliers | |
| Watson International Limited | Visit Watson Official Website |
Contact Us for Other Help | |
| Contact us for other information or services | Click here to contact ChemWhat |

