Dimethylamino propyl methacrylamide CAS#: 5205-93-6; ChemWhat Code: 808267
Names & Identifiers |
| Product Name | Dimethylamino propyl methacrylamide |
| Synonyms | 3-DIMETHYLAMINOPROPYL METHACRYLAMIDE;3-DIMETHYLAMINOPROPYL-METHYLACRYLAMIDE;N-[3-(N,N-DIMETHYLAMINO)PROPYL]METHACRYLAMIDE;n-[3-(dimethylamino)propyl]-2-methacrylamide;N-[3-(DIMETHYLAMINO)PROPYL]METHACRYLAMIDE;dimethylaminopropylmethacrylamide(dmapma);n-[3-(dimethylamino)propyl]-2-methyl-2-propenamid;N-[3-(dimethylamino)propyl]-2-methyl-2-Propenamide |
| CAS Registry Number | 5205-93-6 |
| Molecular Formula | C9H18N2O |
| Molecular Weight | 170.25 |
| EINECS | 226-002-3 |
| Other Registry Numbers | |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | <-60°C |
| Boiling Point | 134 °C2 mm Hg(lit.) |
| Density | 0.94 g/mL at 25 °C(lit.) |
| Refractive Index | n |
| Flash Point | >230 °F |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| EPA Substance Registry System | 2-Propenamide, N-[3-(dimethylamino)propyl]- 2-methyl-(5205-93-6) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xi |
| R Phrase | 36-38-43-41 |
| S Phrase | 26-36/37/39 |
| WGK Germany | 1 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
Buy Reagent | |
| No reagent supplier? | Send quick inquiry to ChemWhat |
| Want to be listed here as a reagent supplier? (Paid service) | Click here to contact ChemWhat |
Approved Manufacturers | |
| Want to be listed as an approved manufacturer (Requires approvement)? | Please download and fill out this form and send back to approved-manufacturers@chemwhat.com |
Other Suppliers | |
| Watson International Limited | Visit Watson Official Website |
Contact Us for Other Help | |
| Contact us for other information or services | Click here to contact ChemWhat |

