DIMETHYLCADMIUM CAS#: 506-82-1; ChemWhat Code: 767665
Names & Identifiers |
| Product Name | DIMETHYLCADMIUM |
| Synonyms | (CH3)2Cd;DIMETHYLCADMIUM;CADMIUM DIMETHYL;DimethylcadmiumelecgrColorlessliq;Dimethylcadmiuminhexane;CADMIUM DIMETHYL 95%;Dimethylcadmium,elec.gr.(99.995+%-Cd)PURATREM;Dimethylcadmium,min.97% |
| CAS Registry Number | 506-82-1 |
| Molecular Formula | C2H6Cd |
| Molecular Weight | 142.48 |
| EINECS | 208-055-4 |
| Other Registry Numbers | ; |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | -4,5°C |
| Boiling Point | 105,5°C |
| Density | 1,986 g/cm3 |
| Refractive Index | nD 1.5488 |
| Flash Point | -18°C |
| form | liquid |
| Color | Colorless |
| Sensitive | moisture sensitive |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| R Phrase | 17-20/21/22 |
| S Phrase | 7/8-16-23-36/37/39-45 |
| RIDADR | 2845 |
| TSCA | Yes |
| Storage Class | 4.2 |
| Packing Group | I |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
Buy Reagent | |
| No reagent supplier? | Send quick inquiry to ChemWhat |
| Want to be listed here as a reagent supplier? (Paid service) | Click here to contact ChemWhat |
Approved Manufacturers | |
| Want to be listed as an approved manufacturer (Requires approvement)? | Please download and fill out this form and send back to approved-manufacturers@chemwhat.com |
Other Suppliers | |
| Watson International Limited | Visit Watson Official Website |
Contact Us for Other Help | |
| Contact us for other information or services | Click here to contact ChemWhat |
