DIMETHYLSILOXANE, ETHYLENE OXIDE BLOCK COPOLYMER CAS#: 68937-54-2; ChemWhat Code: 966811
Names & Identifiers |
| Product Name | DIMETHYLSILOXANE, ETHYLENE OXIDE BLOCK COPOLYMER |
| Synonyms | POLY(DIMETHYLSILOXANE-B-ETHYLENE OXIDE), METHYL TERMINATED;POLY[DIMETHYLSILOXANE-CO-METHYL(3-HYDROXYPROPYL)SILOXANE]-GRAFT-POLY(ETHYLENE GLYCOL) METHYL ETHER;POLY(DIMETHYLSILOXANE-CO-ETHYLENE OXIDE), AB BLOCK COPOLYMER;SiloxanesandSilicones,di-Me,3-hydroxypropylMe,ethoxylated;DIMETHYLSILOXANE, ETHYLENE OXIDE BLOCK COPOLYMER;ETHYLENE OXIDE-DIMETHYLSILOXANE-ETHYLENE OXIDE BLOCK POLYMER,HYDROXYL TERMINATED;Ethylene oxide-dimethylsiloxane-ethylene oxide block polymer;PEG-9 DIMETHICONE |
| CAS Registry Number | 68937-54-2 |
| Molecular Formula | |
| Molecular Weight | 0 |
| EINECS | |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | −14 °C |
| Boiling Point | >250°C |
| Density | 1.035 g/mL at 25 °C |
| Refractive Index | n |
| Flash Point | >230 °F |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xi |
| R Phrase | 36/37/38 |
| S Phrase | 26-36 |
| WGK Germany | 3 |
| TSCA | Yes |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
Buy Reagent | |
| No reagent supplier? | Send quick inquiry to ChemWhat |
| Want to be listed here as a reagent supplier? (Paid service) | Click here to contact ChemWhat |
Approved Manufacturers | |
| Want to be listed as an approved manufacturer (Requires approvement)? | Please download and fill out this form and send back to approved-manufacturers@chemwhat.com |
Other Suppliers | |
| Watson International Limited | Visit Watson Official Website |
Contact Us for Other Help | |
| Contact us for other information or services | Click here to contact ChemWhat |
