DIMETHYLSILOXANE, PROPYLENE OXIDE/ETHYLENE OXIDE BLOCK COPOLYMER CAS#: 68937-55-3; ChemWhat Code: 966809
| DIMETHYLSILOXANE, PROPYLENE OXIDE/ETHYLENE OXIDE BLOCK COPOLYMER Basic information |
| Product Name | DIMETHYLSILOXANE, PROPYLENE OXIDE/ETHYLENE OXIDE BLOCK COPOLYMER |
| Synonyms | DIMETHYLSILOXANE, PROPYLENE OXIDE/ETHYLENE OXIDE BLOCK COPOLYMER;DIMETHYLSILOXANE-(PROPYLENE OXIDE-ETHYLENEOXIDE) BLOCK COPOLYMER, NON-SILOXANE;PROPYLENE OXIDE-DIMETHYLSILOXANE-PROPYLENE OXIDE BLOCK COPOLYMER, HYDROXYL TERMINATED;dimethylsiloxane-(60%propyleneoxide-40%ethyleneoxide)blockcopolymer;SiloxanesandSilicones,di-Me,3-hydroxypropylMe,ethoxylatedpropoxylated;Dimethylsiloxanepropyleneoxideethyleneoxideblockcopo;poly(dimethylsiloxane-co-me(3-oh-propyl)-siloxane;Poly[dimethylsiloxane-co-methyl(3-hydroxypropyl)siloxane]-graft-poly(ethylene/propylene glycol) |
| CAS Registry Number | 68937-55-3 |
| Molecular Formula | C2H10OSi2 |
| Molecular Weight | 106.2712 |
| EINECS | |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
| DIMETHYLSILOXANE, PROPYLENE OXIDE/ETHYLENE OXIDE BLOCK COPOLYMER Chemical Properties |
| Melting point | -30°C |
| Boiling Point | >205°C |
| Density | 1.04 g/mL at 25 °C(lit.) |
| Refractive Index | n |
| Flash Point | >230 °F |
| Solubulity | H2O: above 43 °Cinsoluble |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| WGK Germany | 3 |
| TSCA | Yes |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
Buy Reagent | |
| No reagent supplier? | Send quick inquiry to ChemWhat |
| Want to be listed here as a reagent supplier? (Paid service) | Click here to contact ChemWhat |
Approved Manufacturers | |
| Want to be listed as an approved manufacturer (Requires approvement)? | Please download and fill out this form and send back to approved-manufacturers@chemwhat.com |
Other Suppliers | |
| Watson International Limited | Visit Watson Official Website |
Contact Us for Other Help | |
| Contact us for other information or services | Click here to contact ChemWhat |
