Dimezone S CAS#: 13047-13-7; ChemWhat Code: 126655
Names & Identifiers |
| Product Name | Dimezone S |
| Synonyms | 4-(Hydroxymethyl)-4-methyl-1-phenyl-3-pyrozolidinone;DimezoneS(4-Hydroxymethyl-4-methyl-1-phenyl-3-pyrazolidone);3-Pyrazolidinone, 4-(hydroxymethyl)-4-methyl-1-phenyl-;4-Hydroxymethyl-4-methyl-1-phenyl-3-pyrazolidon;DIMEZONS;1-Phenyl-4-(hydroxymethyl)-4-methylpyrazolidine-3-one;1-Phenyl-4-methyl-4-(hydroxymethyl)pyrazolidine-3-one;4-Hydroxymethyl-4-methyl-1-phenyl-3-pyrazolidone,98% |
| CAS Registry Number | 13047-13-7 |
| Molecular Formula | C11H14N2O2 |
| Molecular Weight | 206.24 |
| EINECS | 235-920-3 |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 122-126 °C |
| Flash Point | 113 °C |
| Water Solubility | 7.1 g/L (20 ºC) |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| EPA Substance Registry System | 3-Pyrazolidinone, 4-(hydroxymethyl)-4-methyl- 1-phenyl-(13047-13-7) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xn,Xi |
| R Phrase | 43-22-36/37/38 |
| S Phrase | 37-24-36-26-37/39 |
| RTECS | UQ8727500 |
| TSCA | Yes |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
Buy Reagent | |
| No reagent supplier? | Send quick inquiry to ChemWhat |
| Want to be listed here as a reagent supplier? (Paid service) | Click here to contact ChemWhat |
Approved Manufacturers | |
| Want to be listed as an approved manufacturer (Requires approvement)? | Please download and fill out this form and send back to approved-manufacturers@chemwhat.com |
Other Suppliers | |
| Watson International Limited | Visit Watson Official Website |
Contact Us for Other Help | |
| Contact us for other information or services | Click here to contact ChemWhat |

