DIPENTENE CAS#: 65996-99-8; ChemWhat Code: 950785
Names & Identifiers |
| Product Name | DIPENTENE |
| Synonyms | Oilofturpentine,30%orgreaterlimonenefraction;TerpenesandTerpenoids,turpentine-oil,limonenefraction;DL-LIMONENE;DIPENTENE LPX;DIPENTENE GICA;DIPENTENE 122;CARVENE;Dipentene/terpinolene |
| CAS Registry Number | 65996-99-8 |
| Molecular Formula | C10H16 |
| Molecular Weight | 136.23 |
| EINECS | 205-341-0 |
| Other Registry Numbers | |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
Chemical & Physical Properties |
| Boiling Point | 170-180 °C(lit.) |
| Density | 0.86 g/mL at 20 °C(lit.) |
| vapor Density | >4.7 (80 °C, vs air) |
| vapor pressure | 1 mm Hg ( 20 °C) |
| Refractive Index | n |
| Flash Point | 110 °F |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xi,N |
| R Phrase | 10-38-43-50/53 |
| S Phrase | 24-37-60-61 |
| RIDADR | UN 2052 3/PG 3 |
| WGK Germany | 1 |
| RTECS | OS8100000 |
| Storage Class | 3.2 |
| Packing Group | III |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
Buy Reagent | |
| No reagent supplier? | Send quick inquiry to ChemWhat |
| Want to be listed here as a reagent supplier? (Paid service) | Click here to contact ChemWhat |
Approved Manufacturers | |
| Want to be listed as an approved manufacturer (Requires approvement)? | Please download and fill out this form and send back to approved-manufacturers@chemwhat.com |
Other Suppliers | |
| Watson International Limited | Visit Watson Official Website |
Contact Us for Other Help | |
| Contact us for other information or services | Click here to contact ChemWhat |
