dipotassium tetrachloroplatinate CAS#: 10025-99-7; ChemWhat Code: 124728
Names & Identifiers |
| Product Name | dipotassium tetrachloroplatinate |
| Synonyms | PLATINOUS POTASSIUM CHLORIDE;PLATINUM(II) DIPOTASSIUM TETRACHLORIDE;PLATINUM(II) POTASSIUM CHLORIDE;PLATINUM (OUS) POTASSIUM CHLORIDE;PLATINUM POTASSIUM CHLORIDE;POTASSIUM CHLOROPLATINITE;POTASSIUM PLATINUM TETRACHLORIDE;POTASSIUM PLATINOUS CHLORIDE |
| CAS Registry Number | 10025-99-7 |
| Molecular Formula | Cl4K2Pt |
| Molecular Weight | 415.09 |
| EINECS | 233-050-9 |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 250°C |
| Density | 3.38 g/mL at 25 °C(lit.) |
| form | Crystals or Crystalline Powder |
| Color | Red-brown |
| Water Solubility | 10 g/L (20 ºC) |
| Sensitive | Hygroscopic |
| Merck | 14,7682 |
| Stability: | Stable. Incompatible with acids, strong oxidizing agents. |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| EPA Substance Registry System | Platinate(2-), tetrachloro-, dipotassium, (SP-4-1)-(10025-99-7) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | T,Xi |
| R Phrase | 25-38-41-42/43 |
| S Phrase | 22-26-36/37/39-45 |
| RIDADR | UN 3288 6.1/PG 3 |
| WGK Germany | 1 |
| RTECS | TP1850000 |
| TSCA | Yes |
| Storage Class | 6.1 |
| Packing Group | Ⅲ |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
Buy Reagent | |
| No reagent supplier? | Send quick inquiry to ChemWhat |
| Want to be listed here as a reagent supplier? (Paid service) | Click here to contact ChemWhat |
Approved Manufacturers | |
| Want to be listed as an approved manufacturer (Requires approvement)? | Please download and fill out this form and send back to approved-manufacturers@chemwhat.com |
Other Suppliers | |
| Watson International Limited | Visit Watson Official Website |
Contact Us for Other Help | |
| Contact us for other information or services | Click here to contact ChemWhat |

