Dipropyl succinate CAS#: 925-15-5; ChemWhat Code: 1290726
Names & Identifiers |
| Product Name | Dipropyl succinate |
| Synonyms | Dipropylbutanedioate;Dipropylester kyseliny jantarove;dipropylesterkyselinyjantarove;n-Dipropylsuccinate;Succinic acid, dipropyl ester;succinicacid,dipropylester;succinicaciddipropylester;TIMTEC-BB SBB008393 |
| CAS Registry Number | 925-15-5 |
| Molecular Formula | C10H18O4 |
| Molecular Weight | 202.25 |
| EINECS | 213-114-2 |
| Other Registry Numbers | |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | -5.9°C |
| Boiling Point | 250-252°C |
| Density | 1 g/cm3 |
| Refractive Index | 1.4250 (estimate) |
| RTECS | WM7750000 |
| Flash Point | 250-252°C |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | Butanedioic acid, dipropyl ester(925-15-5) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xn |
| R Phrase | 52/53 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
Buy Reagent | |
| No reagent supplier? | Send quick inquiry to ChemWhat |
| Want to be listed here as a reagent supplier? (Paid service) | Click here to contact ChemWhat |
Approved Manufacturers | |
| Want to be listed as an approved manufacturer (Requires approvement)? | Please download and fill out this form and send back to approved-manufacturers@chemwhat.com |
Other Suppliers | |
| Watson International Limited | Visit Watson Official Website |
Contact Us for Other Help | |
| Contact us for other information or services | Click here to contact ChemWhat |

