DODECANEDIOIC ACID MONOETHYL ESTER CAS#: 66003-63-2; ChemWhat Code: 950648
Names & Identifiers |
| Product Name | DODECANEDIOIC ACID MONOETHYL ESTER |
| Synonyms | MONOETHYL DODECANEDIOATE;ETHYL HYDROGEN DODECANEDIOATE;DODECANEDIOIC ACID MONOETHYL ESTER;Dodecanedioic Acid 1-Ethyl Ester;Monoethyl 1,10-Decanedicarboxylate;Ethyl Hydrogen Dodecanedioate Dodecanedioic Acid Monoethyl Ester;12-Ethoxy-11-methyl-12-oxododecanoic acid |
| CAS Registry Number | 66003-63-2 |
| Molecular Formula | C14H26O4 |
| Molecular Weight | 258.35 |
| EINECS | |
| Other Registry Numbers | |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 50°C |
| Boiling Point | 184 °C / 1mmHg |
| Storage | -20°C Freezer |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
Buy Reagent | |
| No reagent supplier? | Send quick inquiry to ChemWhat |
| Want to be listed here as a reagent supplier? (Paid service) | Click here to contact ChemWhat |
Approved Manufacturers | |
| Want to be listed as an approved manufacturer (Requires approvement)? | Please download and fill out this form and send back to approved-manufacturers@chemwhat.com |
Other Suppliers | |
| Watson International Limited | Visit Watson Official Website |
Contact Us for Other Help | |
| Contact us for other information or services | Click here to contact ChemWhat |

