ELAIDIC ACID METHYL ESTER CAS#: 2462-84-2; ChemWhat Code: 215881
Names & Identifiers |
| Product Name | ELAIDIC ACID METHYL ESTER |
| Synonyms | 18:1n-9 methyl ester;METHYL ELAIDINATE;TRANS-9-ELAIDIC METHYL ESTER,1X1ML,HEPTA NE 10MG/ML;Methyl?Elaidate?(9tr);trans-9-octadecenoic methyl ester;Methyl-9-octadecenoat;9-Octadecenoic acid methyl;(E)-Methyl 9-octadecenoate |
| CAS Registry Number | 2462-84-2 |
| Molecular Formula | C19H36O2 |
| Molecular Weight | 296.49 |
| EINECS | 217-712-4 |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 9-10 °C |
| Boiling Point | 145.5-147℃ (1 Torr) |
| Density | 0.871 g/mL at 20 °C(lit.) |
| Refractive Index | n |
| Storage | 2-8°C |
| form | liquid |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | F,Xn,N |
| R Phrase | 11-38-51/53-65-67 |
| S Phrase | 23-24/25-62-61-60-33-29-16-9 |
| RIDADR | UN 1206 3/PG 2 |
| WGK Germany | 1 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
Buy Reagent | |
| No reagent supplier? | Send quick inquiry to ChemWhat |
| Want to be listed here as a reagent supplier? (Paid service) | Click here to contact ChemWhat |
Approved Manufacturers | |
| Want to be listed as an approved manufacturer (Requires approvement)? | Please download and fill out this form and send back to approved-manufacturers@chemwhat.com |
Other Suppliers | |
| Watson International Limited | Visit Watson Official Website |
Contact Us for Other Help | |
| Contact us for other information or services | Click here to contact ChemWhat |


