Enocitabine CAS#: 55726-47-1; ChemWhat Code: 828482
Names & Identifiers |
| Product Name | Enocitabine |
| Synonyms | N-(1-BETA-D-ARABINOFURANOSYL-1,2-DIHYDRO-2-OXO-4-PYRIMIDINYL)DOCOSANAMIDE;NSC-239336;SUNRABIN;BEHENOYLCYTOSINE ARABINOSIDE;BH-AC;ENOCITABINE;n-(1-beta-d-arabinofuranosyl-1,2-dihydro-2-oxo-4-pyrimidinyl)-docosanamid;n(sup4)-behenoyl-1-beta-d-arabinofuranosylcytosine |
| CAS Registry Number | 55726-47-1 |
| Molecular Formula | C31H55N3O6 |
| Molecular Weight | 565.78 |
| EINECS | 1312995-182-4 |
| Other Registry Numbers | ; |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 141-142°C |
| alpha | D +70° (c = 1 in THF, 22°) |
| Storage | -20°C Freezer |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
Buy Reagent | |
| No reagent supplier? | Send quick inquiry to ChemWhat |
| Want to be listed here as a reagent supplier? (Paid service) | Click here to contact ChemWhat |
Approved Manufacturers | |
| Want to be listed as an approved manufacturer (Requires approvement)? | Please download and fill out this form and send back to approved-manufacturers@chemwhat.com |
Other Suppliers | |
| Watson International Limited | Visit Watson Official Website |
Contact Us for Other Help | |
| Contact us for other information or services | Click here to contact ChemWhat |

