Ethyl 2-hydroxybenzoate CAS#: 118-61-6; ChemWhat Code: 103009
Names & Identifiers |
| Product Name | Ethyl 2-hydroxybenzoate |
| Synonyms | RARECHEM AL BI 0029;SALICYLIC ACID ETHYL ESTER;2-hydroxy-benzoicaciethylester;Benzoicacid,2-hydroxy-,ethylester;Ethyl salicyclate;ethylhydroxylbenzoate;Mesotol;o-(Ethoxycarbonyl)phenol |
| CAS Registry Number | 118-61-6 |
| Molecular Formula | C9H10O3 |
| Molecular Weight | 166.17 |
| EINECS | 204-265-5 |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 1 °C(lit.) |
| Boiling Point | 234 °C(lit.) |
| Density | 1.131 g/mL at 25 °C(lit.) |
| vapor pressure | 0.05 mm Hg ( 25 °C) |
| Refractive Index | n |
| FEMA | 2458 | ETHYL SALICYLATE |
| Flash Point | 225 °F |
| Storage | Store below +30°C. |
| Solubulity | 0.25g/l |
| form | Liquid |
| Color | Clear Colorless to pale yellow |
| Explosive Limit | 1.1%(V) |
| Water Solubility | slightly soluble |
| Merck | 14,3850 |
| BRN | 907659 |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | Benzoic acid, 2-hydroxy-, ethyl ester(118-61-6) |
| EPA Substance Registry System | Benzoic acid, 2-hydroxy-, ethyl ester(118-61-6) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xn,Xi |
| R Phrase | 22-36/38-52/53 |
| S Phrase | 26-36 |
| WGK Germany | 1 |
| RTECS | VO3000000 |
| TSCA | Yes |
| HS Code | 29182390 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
Buy Reagent | |
| No reagent supplier? | Send quick inquiry to ChemWhat |
| Want to be listed here as a reagent supplier? (Paid service) | Click here to contact ChemWhat |
Approved Manufacturers | |
| Want to be listed as an approved manufacturer (Requires approvement)? | Please download and fill out this form and send back to approved-manufacturers@chemwhat.com |
Other Suppliers | |
| Watson International Limited | Visit Watson Official Website |
Contact Us for Other Help | |
| Contact us for other information or services | Click here to contact ChemWhat |

