ETHYL 3-(HYDROXYMETHYL)-4-OXO-1-PHENYL-1,3,8-TRIAZASPIRO[4,5]DECANE-8-CARBOXYLATE CAS#: 83863-45-0; ChemWhat Code: 1198417
| ETHYL 3-(HYDROXYMETHYL)-4-OXO-1-PHENYL-1,3,8-TRIAZASPIRO[4,5]DECANE-8-CARBOXYLATE Basic information |
| Product Name | ETHYL 3-(HYDROXYMETHYL)-4-OXO-1-PHENYL-1,3,8-TRIAZASPIRO[4,5]DECANE-8-CARBOXYLATE |
| Synonyms | ETHYL 3-(HYDROXYMETHYL)-4-OXO-1-PHENYL-1,3,8-TRIAZASPIRO[4,5]DECANE-8-CARBOXYLATE;3-Hydroxymethyl-4-oxo-1-phenyl-1,3,8-triazaspiro[4.5]decane-8-carboxylic acid ethyl ester |
| CAS Registry Number | 83863-45-0 |
| Molecular Formula | C17H23N3O4 |
| Molecular Weight | 333.38 |
| EINECS | 281-108-7 |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
| ETHYL 3-(HYDROXYMETHYL)-4-OXO-1-PHENYL-1,3,8-TRIAZASPIRO[4,5]DECANE-8-CARBOXYLATE Chemical Properties |
| Melting point | 134-139 °C |
| Boiling Point | 554 °C |
| Flash Point | 289 °C |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xn |
| R Phrase | 22 |
| S Phrase | 24/25 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
Buy Reagent | |
| No reagent supplier? | Send quick inquiry to ChemWhat |
| Want to be listed here as a reagent supplier? (Paid service) | Click here to contact ChemWhat |
Approved Manufacturers | |
| Want to be listed as an approved manufacturer (Requires approvement)? | Please download and fill out this form and send back to approved-manufacturers@chemwhat.com |
Other Suppliers | |
| Watson International Limited | Visit Watson Official Website |
Contact Us for Other Help | |
| Contact us for other information or services | Click here to contact ChemWhat |

![ETHYL 3-(HYDROXYMETHYL)-4-OXO-1-PHENYL-1,3,8-TRIAZASPIRO[4,5]DECANE-8-CARBOXYLATE CAS#: 83863-45-0](/wp-content/uploads/2018/09/ETHYL-3-HYDROXYMETHYL-4-OXO-1-PHENYL-138-TRIAZASPIRO45DECANE-8-CARBOXYLATE-CAS-83863-45-0.gif)