ETHYL 3-METHYL-4-OXOCROTONATE CAS#: 62054-49-3; ChemWhat Code: 929554
Names & Identifiers |
| Product Name | ETHYL 3-METHYL-4-OXOCROTONATE |
| Synonyms | ETHYL TRANS-3-METHYL-4-OXO-2-BUTENOATE;ETHYL TRANS-GAMMA-OXOSENECIOATE;ETHYL 3-METHYL-4-OXOCROTONATE;ethyl trans-γ-oxosenecioate;Ethyl trans-γ-oxosenecioate, Ethyl trans-3-methyl-4-oxo-2-butenoate;Ethyl trans-3-Methyl-4-oxocrotonate;(E)-3-Methyl-4-oxo-2-butenoic Acid Ethyl Ester;3-Methyl-fuMaraldehydic Acid Ethyl Ester |
| CAS Registry Number | 62054-49-3 |
| Molecular Formula | C7H10O3 |
| Molecular Weight | 142.15 |
| EINECS | 255-575-2 |
| Other Registry Numbers | ; |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
Chemical & Physical Properties |
| Boiling Point | 195-202 °C(lit.) |
| Density | 1.044 g/mL at 20 °C(lit.) |
| Refractive Index | n |
| Flash Point | 109 °C |
| Storage | 2-8°C |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xi |
| R Phrase | 36/37/38 |
| S Phrase | 23-24/25-36-26 |
| WGK Germany | 3 |
| F | 10 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
Buy Reagent | |
| No reagent supplier? | Send quick inquiry to ChemWhat |
| Want to be listed here as a reagent supplier? (Paid service) | Click here to contact ChemWhat |
Approved Manufacturers | |
| Want to be listed as an approved manufacturer (Requires approvement)? | Please download and fill out this form and send back to approved-manufacturers@chemwhat.com |
Other Suppliers | |
| Watson International Limited | Visit Watson Official Website |
Contact Us for Other Help | |
| Contact us for other information or services | Click here to contact ChemWhat |

