Ethyl 3-(N,N-dimethylamino)acrylate CAS#: 924-99-2; ChemWhat Code: 1290736
Names & Identifiers |
| Product Name | Ethyl 3-(N,N-dimethylamino)acrylate |
| Synonyms | DMAE;ETHYL 3-(DIMETHYLAMINO)ACRYLATE;ETHYL 3,3-DIMETHYLAMINOACRYLATE;3-(DIMETHYLAMINO)ACRYLIC ACID ETHYL ESTER;3-DAASE;RARECHEM AL BI 0671;Ethyl 3-(N,N-dimethylamino)acrylate, 99+%;ethyl 3-(dimethylamino)propenoate |
| CAS Registry Number | 924-99-2 |
| Molecular Formula | C7H13NO2 |
| Molecular Weight | 143.18 |
| EINECS | 402-650-4 |
| Other Registry Numbers | |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 17-18 °C |
| Boiling Point | 118-121 °C (7.501 mmHg) |
| Density | 1 |
| Refractive Index | 1.5105-1.5125 |
| Flash Point | 105 °C |
| form | Liquid |
| Color | Clear yellow to light orange |
| Water Solubility | 90 g/L (25 ºC) |
| InChIKey | MVUMJYQUKKUOHO-AATRIKPKSA-N |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xi |
| R Phrase | 43-36/37/38 |
| S Phrase | 37-24-36/37-26 |
| HS Code | 29299090 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
Buy Reagent | |
| No reagent supplier? | Send quick inquiry to ChemWhat |
| Want to be listed here as a reagent supplier? (Paid service) | Click here to contact ChemWhat |
Approved Manufacturers | |
| Want to be listed as an approved manufacturer (Requires approvement)? | Please download and fill out this form and send back to approved-manufacturers@chemwhat.com |
Other Suppliers | |
| Watson International Limited | Visit Watson Official Website |
Contact Us for Other Help | |
| Contact us for other information or services | Click here to contact ChemWhat |

