Ethyl (3R)-piperidine-3-carboxylate CAS#: 25137-01-3; ChemWhat Code: 248419
Names & Identifiers |
| Product Name | Ethyl (3R)-piperidine-3-carboxylate |
| Synonyms | (R)-PIPERIDINE-3-CARBOXYLIC ACID ETHYL ESTER;(R)-(-)-Ethyl nipecotate;(R)-ETHYL PIPERIDINE-3-CARBOXYLATE;(R)-(-)-NIPECOTIC ACID ETHYL ESTER;R-NIPECOTIC ACID ETHYL ESTER;(R)-(-)-3-PIPERIDINECARBOXYLIC ACID ETHYL ESTER;ETHYL (R)-(-)-3-PIPERIDINECARBOXYLATE;ETHYL (R)-(-)-NIPECOTATE |
| CAS Registry Number | 25137-01-3 |
| Molecular Formula | C8H15NO2 |
| Molecular Weight | 157.21 |
| EINECS | |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Boiling Point | 110 °C / 20mmHg |
| Density | 1,02 g/cm3 |
| Refractive Index | -1.5 ° (C=neat) |
| Flash Point | 90 °C |
| Storage | Refrigerator |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xi |
| R Phrase | 36/37/38-41-37/38 |
| S Phrase | 26-36/37/39-39-36 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
Buy Reagent | |
| No reagent supplier? | Send quick inquiry to ChemWhat |
| Want to be listed here as a reagent supplier? (Paid service) | Click here to contact ChemWhat |
Approved Manufacturers | |
| Want to be listed as an approved manufacturer (Requires approvement)? | Please download and fill out this form and send back to approved-manufacturers@chemwhat.com |
Other Suppliers | |
| Watson International Limited | Visit Watson Official Website |
Contact Us for Other Help | |
| Contact us for other information or services | Click here to contact ChemWhat |

