Ethyl (4-methylthiophenyl)acetate CAS#: 14062-27-2; ChemWhat Code: 149882
Names & Identifiers |
| Product Name | Ethyl (4-methylthiophenyl)acetate |
| Synonyms | 4-(methylthio)phenylacetic acid ethyl ester;ethyl (4-methylthiophenyl)acetate;Ethyl (4-methylthiop;Ethyl4-(methylsulphanyl)phenylacetate99% |
| CAS Registry Number | 14062-27-2 |
| Molecular Formula | C11H14O2S |
| Molecular Weight | 210.29 |
| EINECS | |
| Other Registry Numbers | |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 30-32°C |
| Boiling Point | 302°C |
| Density | 1.11 |
| Flash Point | 136°C |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xi |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
Buy Reagent | |
| No reagent supplier? | Send quick inquiry to ChemWhat |
| Want to be listed here as a reagent supplier? (Paid service) | Click here to contact ChemWhat |
Approved Manufacturers | |
| Want to be listed as an approved manufacturer (Requires approvement)? | Please download and fill out this form and send back to approved-manufacturers@chemwhat.com |
Other Suppliers | |
| Watson International Limited | Visit Watson Official Website |
Contact Us for Other Help | |
| Contact us for other information or services | Click here to contact ChemWhat |

