Ethyl dimethylphosphonoacetate CAS#: 311-46-6; ChemWhat Code: 354508
Names & Identifiers |
| Product Name | Ethyl dimethylphosphonoacetate |
| Synonyms | DIMETHYL(ETHOXYCARBONYLMETHYL)PHOSPHONATE;ETHOXYCARBONYLMETHYLPHOSPHONIC ACID DIMETHYL ESTER;ETHYL DIMETHYLPHOSPHONOACETATE;PHOSPHONOACETIC ACID P,P-DIMETHYL ETHYL ESTER;ethyl (dimethoxyphosphinoyl)acetate;ETHYL DIMETHYLPHOSPHONOACETATE 98%;Ethyl dimethyl phosphonoacetate, 98 %;Ethoxycarbonylmethylphosphonic acid dimethylester, Phosphonoacetic acid P,P-dimethyl ethylester |
| CAS Registry Number | 311-46-6 |
| Molecular Formula | C6H13O5P |
| Molecular Weight | 196.14 |
| EINECS | 206-222-6 |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Boiling Point | 134 °C10 mm Hg(lit.) |
| Density | 1.188 g/mL at 25 °C(lit.) |
| Refractive Index | n |
| Flash Point | 99 °C |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xi |
| S Phrase | 23-24/25 |
| WGK Germany | 3 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
Buy Reagent | |
| No reagent supplier? | Send quick inquiry to ChemWhat |
| Want to be listed here as a reagent supplier? (Paid service) | Click here to contact ChemWhat |
Approved Manufacturers | |
| Want to be listed as an approved manufacturer (Requires approvement)? | Please download and fill out this form and send back to approved-manufacturers@chemwhat.com |
Other Suppliers | |
| Watson International Limited | Visit Watson Official Website |
Contact Us for Other Help | |
| Contact us for other information or services | Click here to contact ChemWhat |

