ETHYL (S)-2-(TRIFLUOROMETHYLSULFONYLOXY)PROPIONATE CAS#: 84028-88-6; ChemWhat Code: 1202697
Names & Identifiers |
| Product Name | ETHYL (S)-2-(TRIFLUOROMETHYLSULFONYLOXY)PROPIONATE |
| Synonyms | ETHYL O-TRIFLUOROMETHANESULFONYL-L-LACTATE;ETHYL (S)-(-)-2-[(TRIFLUOROMETHYLSULFONYL)OXY]PROPIONATE;ETHYL (S)-2-(TRIFLUOROMETHYLSULFONYLOXY)PROPIONATE;ETHYL L-LACTATE 2-O-TRIFLATE;ETHYL L-LACTATE TRIFLUOROMETHANESULFONATE;ETHYL (S)-(-)-2-((TRIFLUOROMETHYL-SULFON YL)OXY)PROPIONATE, 96+%;Ethyl O-trifluoromethanesulfonyl-L-lactate, Ethyl L-lactate 2-O-triflate;ethyle(S)-2-(trifluoromethylsulfonyloxy)propionate |
| CAS Registry Number | 84028-88-6 |
| Molecular Formula | C6H9F3O5S |
| Molecular Weight | 250.19 |
| EINECS | |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Boiling Point | 34 °C0.005 mm Hg(lit.) |
| Density | 1.342 g/mL at 25 °C(lit.) |
| Refractive Index | n |
| Flash Point | 174 °F |
| Storage | −20°C |
| form | Liquid |
| Color | Clear to cloudy Colorless to pink to brown |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | C |
| R Phrase | 34 |
| S Phrase | 26-36/37/39-45 |
| RIDADR | UN 3265 8/PG 3 |
| WGK Germany | 3 |
| F | 10-21 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
Buy Reagent | |
| No reagent supplier? | Send quick inquiry to ChemWhat |
| Want to be listed here as a reagent supplier? (Paid service) | Click here to contact ChemWhat |
Approved Manufacturers | |
| Want to be listed as an approved manufacturer (Requires approvement)? | Please download and fill out this form and send back to approved-manufacturers@chemwhat.com |
Other Suppliers | |
| Watson International Limited | Visit Watson Official Website |
Contact Us for Other Help | |
| Contact us for other information or services | Click here to contact ChemWhat |

