ETHYL (S)-(+)-3-(2,2-DIMETHYL-1,3-DIOXOLAN-4-YL)-2-PROPENOATE CAS#: 64520-58-7; ChemWhat Code: 942838
| ETHYL (S)-(+)-3-(2,2-DIMETHYL-1,3-DIOXOLAN-4-YL)-2-PROPENOATE Basic information |
| Product Name | ETHYL (S)-(+)-3-(2,2-DIMETHYL-1,3-DIOXOLAN-4-YL)-2-PROPENOATE |
| Synonyms | ethyl (S)-trans-4,5-O-isopropyl.-4,5-di-hydroxy-2-pentenoate;Ethyl (S)-trans-3-(2,2-dimethyl-1,3-dioxolan-4-yl)propenoate;ETHYL (S)-(+)-3-(2,2-DIMETHYL-1,3-DIOXOL AN -4-YL)-2-PROPENOATE, 99%, PRED. TRANS;(S)-Ethyl-4,5-isopropylidene-2-pentanoate;Ethyl (S)-trans-4,5-O-isopropylidene-4,5-dihydroxy-2-pentenoate;Ethyl (S)-trans-4,5-O-isopropylidene-4,5-dihydroxy-2-pentenoate, Ethyl (S)-trans-3-(2,2-dimethyl-1,3-dioxolan-4-yl)propenoate;2-Propenoic acid, 3-[(4S)-2,2-diMethyl-1,3-dioxolan-4-yl]-, ethyl ester, (2E)-;(S,E)-Ethyl 3-(2,2-dimethyl-1,3-dioxolan-4-yl)acrylate |
| CAS Registry Number | 64520-58-7 |
| Molecular Formula | C10H16O4 |
| Molecular Weight | 200.23 |
| EINECS | |
| Other Registry Numbers | |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
| ETHYL (S)-(+)-3-(2,2-DIMETHYL-1,3-DIOXOLAN-4-YL)-2-PROPENOATE Chemical Properties |
| Boiling Point | 115-117 °C12 mm Hg(lit.) |
| Density | 1.049 g/mL at 20 °C(lit.) |
| Refractive Index | n |
| Flash Point | >230 °F |
| Storage | 2-8°C |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| S Phrase | 23-24/25 |
| WGK Germany | 3 |
| F | 9 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
Buy Reagent | |
| No reagent supplier? | Send quick inquiry to ChemWhat |
| Want to be listed here as a reagent supplier? (Paid service) | Click here to contact ChemWhat |
Approved Manufacturers | |
| Want to be listed as an approved manufacturer (Requires approvement)? | Please download and fill out this form and send back to approved-manufacturers@chemwhat.com |
Other Suppliers | |
| Watson International Limited | Visit Watson Official Website |
Contact Us for Other Help | |
| Contact us for other information or services | Click here to contact ChemWhat |

