FEMA 3283 CAS#: 13678-60-9; ChemWhat Code: 139898
Names & Identifiers |
| Product Name | FEMA 3283 |
| Synonyms | FURFURYL 3-METHYLBUTANOATE;FURFURYL METHYL-2-BUTENOATE;FURFURYL ISOVALERATE;FEMA 3283;FURFURYL 3-METHYLBUTANOATE 98+%;Butanoic acid, 3-methyl-, 2-furanylmethyl ester |
| CAS Registry Number | 13678-60-9 |
| Molecular Formula | C10H14O3 |
| Molecular Weight | 182.22 |
| EINECS | 237-171-8 |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Boiling Point | 97-98 °C/11 mmHg(lit.) |
| Density | 1.018 g/mL at 25 °C(lit.) |
| FEMA | 3283 | FURFURYL 3-METHYLBUTANOATE |
| Refractive Index | n20/D 1.456(lit.) |
| Flash Point | 96 °C |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
Buy Reagent | |
| No reagent supplier? | Send quick inquiry to ChemWhat |
| Want to be listed here as a reagent supplier? (Paid service) | Click here to contact ChemWhat |
Approved Manufacturers | |
| Want to be listed as an approved manufacturer (Requires approvement)? | Please download and fill out this form and send back to approved-manufacturers@chemwhat.com |
Other Suppliers | |
| Watson International Limited | Visit Watson Official Website |
Contact Us for Other Help | |
| Contact us for other information or services | Click here to contact ChemWhat |


