(+)-GAMMA-GURJUNENE CAS#: 22567-17-5; ChemWhat Code: 236727
Names & Identifiers |
| Product Name | (+)-GAMMA-GURJUNENE |
| Synonyms | (+)-GAMMA-GURJUNENE;(3R,6R,7R,10R)-6,10-DIMETHYL-3-ISOPROPENYL-BICYCLO[5.3.0]DEC-1-ENE;1beta,4betaH,10betaH-Guaia-5,11-diene;7-Isopropenyl-1,4-dimethyl-1,2,3,3a,4,5,6,7-octahydroazulene;Azulene, 1,2,3,3a,4,5,6,7-octahydro-1,4-dimethyl-7-(1-methylethenyl)-, [1R-(1alpha,3abeta,4alpha,7beta)]-;[1R-(1alpha,3abeta,4alpha,7beta)]-1,2,3,3a,4,5,6,7-octahydro-7-isopropenyl-1,4-dimethylazulene;(+)-GAMMA-GURJUNENE 97+%;(1R)-1,2,3,3aβ,4,5,6,7-Octahydro-1α,4α-dimethyl-7β-(1-methylethenyl)azulene |
| CAS Registry Number | 22567-17-5 |
| Molecular Formula | C15H24 |
| Molecular Weight | 204.35 |
| EINECS | 245-084-1 |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Boiling Point | 264-266 °C(lit.) |
| Density | 0.918 g/mL at 20 °C(lit.) |
| Refractive Index | n |
| Flash Point | 110 °C |
| Storage | 2-8°C |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| S Phrase | 23-24/25 |
| WGK Germany | 3 |
| F | 8-10-23 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
Buy Reagent | |
| No reagent supplier? | Send quick inquiry to ChemWhat |
| Want to be listed here as a reagent supplier? (Paid service) | Click here to contact ChemWhat |
Approved Manufacturers | |
| Want to be listed as an approved manufacturer (Requires approvement)? | Please download and fill out this form and send back to approved-manufacturers@chemwhat.com |
Other Suppliers | |
| Watson International Limited | Visit Watson Official Website |
Contact Us for Other Help | |
| Contact us for other information or services | Click here to contact ChemWhat |

