GERANIOL CAS#: 624-15-7; ChemWhat Code: 861974
Names & Identifiers |
| Product Name | GERANIOL |
| Synonyms | TIMTEC-BB SBB007719;TRANS-3,7-DIMETHYL-2,6-OCTADIEN-1-OL;3,7-DIMETHYL-2,6-OCTADIEN-1-OL;3,7-DIMETHYL-2,6-OCTADIENE-1-OL;3,7-DIMETHYL-TRANS-2,6-OCTADIEN-1-OL;2,6-DIMETHYL-TRANS-2,6-OCTADIEN-8-OL;2,6-DIMETHYL-2,6-OCTADIEN-8-OL;LEMONOL |
| CAS Registry Number | 624-15-7 |
| Molecular Formula | C10H18O |
| Molecular Weight | 154.25 |
| EINECS | 203-377-1 |
| Other Registry Numbers | |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | -15 °C |
| Boiling Point | 229-230 °C(lit.) |
| Density | 0.879 g/mL at 20 °C(lit.) |
| vapor Density | 5.31 (vs air) |
| vapor pressure | ~0.2 mm Hg ( 20 °C) |
| Refractive Index | n |
| Flash Point | 216 °F |
| Storage | 2-8°C |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xi |
| R Phrase | 36/37/38 |
| S Phrase | 26-36 |
| WGK Germany | 1 |
| RTECS | RG5830000 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
Buy Reagent | |
| No reagent supplier? | Send quick inquiry to ChemWhat |
| Want to be listed here as a reagent supplier? (Paid service) | Click here to contact ChemWhat |
Approved Manufacturers | |
| Want to be listed as an approved manufacturer (Requires approvement)? | Please download and fill out this form and send back to approved-manufacturers@chemwhat.com |
Other Suppliers | |
| Watson International Limited | Visit Watson Official Website |
Contact Us for Other Help | |
| Contact us for other information or services | Click here to contact ChemWhat |
