HEROIN DIACETYLMORPHINE CAS#: 561-27-3; ChemWhat Code: 779487
Names & Identifiers |
| Product Name | HEROIN DIACETYLMORPHINE |
| Synonyms | (5alpha,6alpha)-7,8-Didehydro-4,5-epoxy-17-methylmorphinan-3,6-diol diacetate (ester);3,6?-diacetoxy-4,5?-epoxy-17-methyl-morphin-7-ene;3,6-Diacetoxy-4,5-epoxy-17-methyl-morphin-7-en;3,6α-diacetoxy-4,5α-epoxy-17-methyl-morphin-7-ene;7,8-didehydro-4,5-epoxy-17-methylmorphinan-3,6-dioldiacetate(ester);7,8-Dihydro-4,5-alpha-epoxy-17-methylmorphinan-3,6-alpha-diol diacetate;7,8-dihydro-4,5-alpha-epoxy-17-methylmorphinan-3,6-alpha-dioldiacetate;Acetomorfin |
| CAS Registry Number | 561-27-3 |
| Molecular Formula | C21H23NO5 |
| Molecular Weight | 369.41 |
| EINECS | 209-217-7 |
| Other Registry Numbers | |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 154-161°C |
| alpha | D25 -166° (c = 1.49 in methanol) |
| Boiling Point | bp12 272-274° |
| Flash Point | 2℃ |
| Storage | Controlled Substance, -20°C Freezer |
| Solubulity | H2O: <0.2 mg/mL |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | T+,Xn,F |
| R Phrase | 26/27/28-36-20/21/22-11 |
| S Phrase | 22-36/37/39-45-36/37-26-16 |
| RIDADR | UN 1544 6.1/PG 1 |
| WGK Germany | 3 |
| RTECS | QC8050000 |
| Storage Class | 6.1(a) |
| Packing Group | II |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
Buy Reagent | |
| No reagent supplier? | Send quick inquiry to ChemWhat |
| Want to be listed here as a reagent supplier? (Paid service) | Click here to contact ChemWhat |
Approved Manufacturers | |
| Want to be listed as an approved manufacturer (Requires approvement)? | Please download and fill out this form and send back to approved-manufacturers@chemwhat.com |
Other Suppliers | |
| Watson International Limited | Visit Watson Official Website |
Contact Us for Other Help | |
| Contact us for other information or services | Click here to contact ChemWhat |


