HYDROXYNAPHTHOL BLUE CAS#: 63451-35-4; ChemWhat Code: 933487
Names & Identifiers |
| Product Name | HYDROXYNAPHTHOL BLUE |
| Synonyms | 7-naphthalenedisulfonicacid,3-hydroxy-4-[(2-hydroxy-4-sulfo-1-naphthalenyl)azo]-trisodiumsalt;HYDROXYNAPHTHOL BLUE;HYDROXYNAPHTHOL BLUE INDICATOR;HYDROXYNAPHTHOL BLUE TRISODIUM SALT;CALVER(R) 2 CALCIUM INDICATOR;3-HYDROXY-4-(2-HYDROXY-4-SULFO-1-NAPHTHYLAZO)NAPHTHALENE-2,7-DISULFONIC ACID TRISODIUM SALT;1-(2-HYDROXY-4-SULFO-1-NAPHTHYLAZO)-2-NAPHTHOL-3,6-DISULFONIC ACID TRISODIUM SALT;1-(2-NAPHTHOLAZO-3,6-DISULFONIC ACID)-2-NAPHTHOL-4-SULFONIC ACID DISODIUM SALT |
| CAS Registry Number | 63451-35-4 |
| Molecular Formula | C20H11N2Na3O11S3 |
| Molecular Weight | 620.47 |
| EINECS | 264-197-7 |
| Other Registry Numbers | |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Storage | Store at +15°C to +30°C. |
| Solubulity | 340g/l |
| form | Solid |
| Color | Dark Gray |
| PH | 2-3 (10g/l, H2O, 20℃) |
| Stability: | Stable. Incompatible with strong oxidizing agents. |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xi |
| R Phrase | 36/37/38 |
| S Phrase | 26-36 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
Buy Reagent | |
| No reagent supplier? | Send quick inquiry to ChemWhat |
| Want to be listed here as a reagent supplier? (Paid service) | Click here to contact ChemWhat |
Approved Manufacturers | |
| Want to be listed as an approved manufacturer (Requires approvement)? | Please download and fill out this form and send back to approved-manufacturers@chemwhat.com |
Other Suppliers | |
| Watson International Limited | Visit Watson Official Website |
Contact Us for Other Help | |
| Contact us for other information or services | Click here to contact ChemWhat |


