Iodopentafluoroethane CAS#: 354-64-3; ChemWhat Code: 355597
Names & Identifiers |
| Product Name | Iodopentafluoroethane |
| Synonyms | Pentafluroethyliodid;Perfluorethyliodide;PENTAFLUOROETHYL IODIDE 97%;Pentafluroethyl iodide;Pentafluoroethyliodide,min.97%;Iodopentafluoroethane 98%;Iodopentafluoroethane98%;1-iodo-1,1,2,2,2-pentafluoroethane |
| CAS Registry Number | 354-64-3 |
| Molecular Formula | C2F5I |
| Molecular Weight | 245.92 |
| EINECS | 206-566-7 |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Boiling Point | 12-13 °C(lit.) |
| Density | 2.085 g/mL at 25 °C(lit.) |
| vapor pressure | 738.9 mm Hg ( 10 °C) |
| Refractive Index | n |
| Flash Point | None |
| Storage | 0-6°C |
| Stability: | Stability Risk of explosion if heated under confinement. Incompatible with strong oxidizing agents, aluminium. |
| InChIKey | UXPOJVLZTPGWFX-UHFFFAOYSA-N |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | Pentafluoroethyliodide(354-64-3) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xi,T |
| R Phrase | 36/37/38-44 |
| S Phrase | 7-26-37/39-38 |
| RIDADR | UN 1956 2.2 |
| WGK Germany | 3 |
| RTECS | KI6397500 |
| F | 4.5-8 |
| Hazard Note | Toxic |
| Storage Class | 6.1(b) |
| Packing Group | III |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
Buy Reagent | |
| No reagent supplier? | Send quick inquiry to ChemWhat |
| Want to be listed here as a reagent supplier? (Paid service) | Click here to contact ChemWhat |
Approved Manufacturers | |
| Want to be listed as an approved manufacturer (Requires approvement)? | Please download and fill out this form and send back to approved-manufacturers@chemwhat.com |
Other Suppliers | |
| Watson International Limited | Visit Watson Official Website |
Contact Us for Other Help | |
| Contact us for other information or services | Click here to contact ChemWhat |

