ISOPROPYLTHIOBENZENE CAS#: 3019-20-3; ChemWhat Code: 356602
Names & Identifiers |
| Product Name | ISOPROPYLTHIOBENZENE |
| Synonyms | ISOPROPYL PHENYL SULPHIDE;ISOPROPYL PHENYL SULFIDE;ISOPROPYLTHIOBENZENE;(Isopropylsulfanyl)benzene;2-methyl-1-phenyl-1-thiapropane;Benzene, [(1-methylethyl)thio]-;benzene,(isoproylthio)-;sulfide,isopropylphenyl |
| CAS Registry Number | 3019-20-3 |
| Molecular Formula | C9H12S |
| Molecular Weight | 152.26 |
| EINECS | 221-162-0 |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
Chemical & Physical Properties |
| Boiling Point | 105°C 40mm |
| Density | 0,985 g/cm3 |
| Refractive Index | 1.5465 |
| Flash Point | 105°C/40mm |
| Sensitive | Stench |
| BRN | 1906756 |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| R Phrase | 20/21/22 |
| S Phrase | 26-36/37/39 |
| Hazard Note | Harmful/Stench |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
Buy Reagent | |
| No reagent supplier? | Send quick inquiry to ChemWhat |
| Want to be listed here as a reagent supplier? (Paid service) | Click here to contact ChemWhat |
Approved Manufacturers | |
| Want to be listed as an approved manufacturer (Requires approvement)? | Please download and fill out this form and send back to approved-manufacturers@chemwhat.com |
Other Suppliers | |
| Watson International Limited | Visit Watson Official Website |
Contact Us for Other Help | |
| Contact us for other information or services | Click here to contact ChemWhat |
