L-ABRINE CAS#: 526-31-8; ChemWhat Code: 791500
Names & Identifiers |
| Product Name | L-ABRINE |
| Synonyms | H-METRP-OH;L-ABRINE;ABRINE;ABRINE, L-;1-METHYL-L-TRYPTOPHAN;N-METHYLTRYPTOPHAN;N-ME-TRP-OH;N-ME-TRP-OH HCL |
| CAS Registry Number | 526-31-8 |
| Molecular Formula | C12H14N2O2 |
| Molecular Weight | 218.25 |
| EINECS | 208-388-5 |
| Other Registry Numbers | ; |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | >300 °C (dec.)(lit.) |
| alpha | D21 +44° (0.28 g in 10 ml 0.5N HCl) |
| Density | 1.272±0.06 g/cm3 (20 ºC 760 Torr) |
| Refractive Index | 65 ° (C=1, 0.5mol/L NaOH) |
| Merck | 14,10 |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xn |
| R Phrase | 20/21/22 |
| S Phrase | 36 |
| WGK Germany | 3 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
Buy Reagent | |
| No reagent supplier? | Send quick inquiry to ChemWhat |
| Want to be listed here as a reagent supplier? (Paid service) | Click here to contact ChemWhat |
Approved Manufacturers | |
| Want to be listed as an approved manufacturer (Requires approvement)? | Please download and fill out this form and send back to approved-manufacturers@chemwhat.com |
Other Suppliers | |
| Watson International Limited | Visit Watson Official Website |
Contact Us for Other Help | |
| Contact us for other information or services | Click here to contact ChemWhat |

