MEGA-10 CAS#: 85261-20-7; ChemWhat Code: 1209771
Names & Identifiers |
| Product Name | MEGA-10 |
| Synonyms | N-Methyl-N-decanoylglucamine;N-Decanoyl-N-methyl-1-amino-1-deoxy-D-glucitol;|N|-Decanoyl-|N|-methylglucamine (MEGA-10);MEGA-10 50 mM solution;MEGA-10 solution;N-DECANOYL-N-METHYLGLUCAMIDE;N-DECANOYL-N-METHYLGLUCAMINE;N-(D-GLUCITYL)-N-METHYLDECANAMIDE |
| CAS Registry Number | 85261-20-7 |
| Molecular Formula | C17H35NO6 |
| Molecular Weight | 349.46 |
| EINECS | |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 91-93 °C |
| Storage | 2-8°C |
| Solubulity | H2O: 10 mg/mL at 20 °C, clear, Colorless |
| Water Solubility | Soluble in methanol at 50mg/ml. Also soluble in water at 10mg/ml 20 °C |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xn,Xi |
| R Phrase | 20/21/22-36/37/38 |
| S Phrase | 22-24/25-37/39-36-26 |
| WGK Germany | 3 |
| F | 3-9 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
Buy Reagent | |
| No reagent supplier? | Send quick inquiry to ChemWhat |
| Want to be listed here as a reagent supplier? (Paid service) | Click here to contact ChemWhat |
Approved Manufacturers | |
| Want to be listed as an approved manufacturer (Requires approvement)? | Please download and fill out this form and send back to approved-manufacturers@chemwhat.com |
Other Suppliers | |
| Watson International Limited | Visit Watson Official Website |
Contact Us for Other Help | |
| Contact us for other information or services | Click here to contact ChemWhat |

