(METHACRYLOXYPROPYL)METHYLSILOXANE, DIMETHYLSILOXANE COPOLYMER CAS#: 104780-61-2; ChemWhat Code: 195583
| (METHACRYLOXYPROPYL)METHYLSILOXANE, DIMETHYLSILOXANE COPOLYMER Basic information |
| Product Name | (METHACRYLOXYPROPYL)METHYLSILOXANE, DIMETHYLSILOXANE COPOLYMER |
| Synonyms | (METHACRYLOXYPROPYL)METHYLSILOXANE, DIMETHYLSILOXANE COPOLYMER;Polydimethylsiloxane, epoxypropoxypropyl terminated, viscosity 100-140 cSt.;Polydimethylsiloxane, epoxypropoxypropyl terminated, viscosity 20-30 cSt.;Siloxanes and Silicones, di-Me, 3-(1-oxo-2-propenyl)oxypropyl group-terminated;POLYDIMETHYLSILOXANE, EPOXYPROPOXYPROPYL TERMINATED: VISCOSITY 20-35 CST.;(2-4% METHACRYLOXYPROPYL-METHYLSILOXANE) – DIMETHYLSILOXANE COPOLYMER: VISCOSITY 1000 – 2000 CST.;[2-4% (METHACRYLOXYPROPYL)METHYLSILOXANE] – DIMETHYLSILOXANE COPOLYMER, 1,000-2,000cs;[4-6% (METHACRYLOXYPROPYL)METHYLSILOXANE] – DIMETHYLSILOXANE COPOLYMER, 8,000-10,000cs |
| CAS Registry Number | 104780-61-2 |
| Molecular Formula | |
| Molecular Weight | 0 |
| EINECS | |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
| (METHACRYLOXYPROPYL)METHYLSILOXANE, DIMETHYLSILOXANE COPOLYMER Chemical Properties |
| Melting point | <-60°C |
| Boiling Point | >250°C |
| Density | 0,99 g/cm3 |
| Flash Point | 205°C |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| S Phrase | 24/25 |
| TSCA | Yes |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
Buy Reagent | |
| No reagent supplier? | Send quick inquiry to ChemWhat |
| Want to be listed here as a reagent supplier? (Paid service) | Click here to contact ChemWhat |
Approved Manufacturers | |
| Want to be listed as an approved manufacturer (Requires approvement)? | Please download and fill out this form and send back to approved-manufacturers@chemwhat.com |
Other Suppliers | |
| Watson International Limited | Visit Watson Official Website |
Contact Us for Other Help | |
| Contact us for other information or services | Click here to contact ChemWhat |
