METHYL 2,2-DIFLUORO-3-OXOPENTANOATE CAS#: 196202-01-4; ChemWhat Code: 1030857
Names & Identifiers |
| Product Name | METHYL 2,2-DIFLUORO-3-OXOPENTANOATE |
| Synonyms | METHYL 2-PROPIONYLDIFLUOROACETATE;METHYL 2,2-DIFLUORO-3-OXOPENTANOATE;2,2-DIFLUORO-3-KETOVALERIC ACID METHYL ESTER;PENTANOIC ACID, 2,2-DIFLUORO-3-OXO-, METHYL ESTER;Methyl2,2-difluoropropionylacetate;Methyl difluoro(propionyl)acetate, Methyl 2,2-difluoro-3-oxovalerate |
| CAS Registry Number | 196202-01-4 |
| Molecular Formula | C6H8F2O3 |
| Molecular Weight | 166.12 |
| EINECS | |
| Other Registry Numbers | |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Boiling Point | 50°C 7mm |
| Density | 1,1 g/cm3 |
| Flash Point | 65°C |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xi |
| R Phrase | 20/21/22-36/37/38 |
| S Phrase | 23-26-36/37/39 |
| Hazard Note | Irritant |
| Storage Class | IRRITANT |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
Buy Reagent | |
| No reagent supplier? | Send quick inquiry to ChemWhat |
| Want to be listed here as a reagent supplier? (Paid service) | Click here to contact ChemWhat |
Approved Manufacturers | |
| Want to be listed as an approved manufacturer (Requires approvement)? | Please download and fill out this form and send back to approved-manufacturers@chemwhat.com |
Other Suppliers | |
| Watson International Limited | Visit Watson Official Website |
Contact Us for Other Help | |
| Contact us for other information or services | Click here to contact ChemWhat |

