METHYL 3-AMINO-2-(TRIFLUOROMETHYL)PROPIONATE CAS#: 914203-47-7; ChemWhat Code: 1342922
Names & Identifiers |
| Product Name | METHYL 3-AMINO-2-(TRIFLUOROMETHYL)PROPIONATE |
| Synonyms | METHYL 3-AMINO-2-(TRIFLUOROMETHYL)PROPIONATE;Methyl 3-amino-2-(trifluoromethyl)propanoate;Methyl 3-amino-2-(trifluoromethyl)propionate, Methyl 2-(aminomethyl)-3,3,3-trifluoropropanoate;Methyl 2-(aminomethyl)-3,3,3-trifluoro-propanoate;Methyl 3-amino-2-(trifluoromethyl)propionate 90%;Methyl 2-(aminomethyl)-3,3,3-trifluoro-propanoate hydrochloride;methyl 3-amino-2-(trifluoromethyl)propanoate hydrochloride |
| CAS Registry Number | 914203-47-7 |
| Molecular Formula | C5H8F3NO2 |
| Molecular Weight | 171.12 |
| EINECS | |
| Other Registry Numbers | |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Boiling Point | 50 °C/ 0.2 mmHg |
| Density | 1.345 g/mL at 25 °C |
| Refractive Index | n 20/D 1.374 |
| Flash Point | 101 °C |
| Storage | 2-8°C |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | F,Xi |
| R Phrase | 37/38-41 |
| S Phrase | 26-36/37/39 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
Buy Reagent | |
| No reagent supplier? | Send quick inquiry to ChemWhat |
| Want to be listed here as a reagent supplier? (Paid service) | Click here to contact ChemWhat |
Approved Manufacturers | |
| Want to be listed as an approved manufacturer (Requires approvement)? | Please download and fill out this form and send back to approved-manufacturers@chemwhat.com |
Other Suppliers | |
| Watson International Limited | Visit Watson Official Website |
Contact Us for Other Help | |
| Contact us for other information or services | Click here to contact ChemWhat |

