METHYL 3-INDOLYLACETATE CAS#: 1912-33-0; ChemWhat Code: 116136
Names & Identifiers |
| Product Name | METHYL 3-INDOLYLACETATE |
| Synonyms | (1H-Indole-3-yl)acetic acid methyl ester;Methyl 1H-Indole-3-acetate;INDOLE-3-ACETIC ACID METHYL ESTER(IAAMe);Methyl 2-(1H-indol-3-yl)acetate;2-(1H-indol-3-yl)acetic acid methyl ester;methyl 2-(1H-indol-3-yl)ethanoate;(1H-Indol-3-yl)-acetic acid methyl ester;Methyl β-Indoleacetate |
| CAS Registry Number | 1912-33-0 |
| Molecular Formula | C11H11NO2 |
| Molecular Weight | 189.21 |
| EINECS | 217-622-5 |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 50-52 °C |
| Boiling Point | 160-163 °C0.5 mm Hg |
| Density | 1.223 |
| Storage | 2-8°C |
| Solubulity | methanol: 0.1 g/mL, clear |
| λmax | 280nm(MeOH)(lit.) |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| S Phrase | 22-24/25 |
| WGK Germany | 3 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
Buy Reagent | |
| No reagent supplier? | Send quick inquiry to ChemWhat |
| Want to be listed here as a reagent supplier? (Paid service) | Click here to contact ChemWhat |
Approved Manufacturers | |
| Want to be listed as an approved manufacturer (Requires approvement)? | Please download and fill out this form and send back to approved-manufacturers@chemwhat.com |
Other Suppliers | |
| Watson International Limited | Visit Watson Official Website |
Contact Us for Other Help | |
| Contact us for other information or services | Click here to contact ChemWhat |

