METHYL 4-(METHYLTHIO)BUTYRATE CAS#: 53053-51-3; ChemWhat Code: 845295
Names & Identifiers |
| Product Name | METHYL 4-(METHYLTHIO)BUTYRATE |
| Synonyms | METHYL 4-(METHYLTHIO)BUTYRATE;FEMA 3412;4-(methylthio)-butanoicacimethylester;Butanoic acid, 4-(methylthio)-, methyl ester;METHYL 4-(METHYLTHIO)BUTYRATE 10% SOLUTION IN TRIACETIN;METHYL 4-(METHYLTHIO)BUTYRATE PURE;4-(Methylthio)butanoic acid methyl ester;Methyl 4-(methylthio)butanoate |
| CAS Registry Number | 53053-51-3 |
| Molecular Formula | C6H12O2S |
| Molecular Weight | 148.22 |
| EINECS | 258-328-7 |
| Other Registry Numbers | |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
Chemical & Physical Properties |
| Boiling Point | 114-115°C 40mm |
| Density | 1,036 g/cm3 |
| Refractive Index | 1.4660 |
| FEMA | 3412 | METHYL 4-(METHYLTHIO)BUTYRATE |
| Flash Point | 72°C |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| S Phrase | 23-24/25 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
Buy Reagent | |
| No reagent supplier? | Send quick inquiry to ChemWhat |
| Want to be listed here as a reagent supplier? (Paid service) | Click here to contact ChemWhat |
Approved Manufacturers | |
| Want to be listed as an approved manufacturer (Requires approvement)? | Please download and fill out this form and send back to approved-manufacturers@chemwhat.com |
Other Suppliers | |
| Watson International Limited | Visit Watson Official Website |
Contact Us for Other Help | |
| Contact us for other information or services | Click here to contact ChemWhat |
